Dyskusyjny Klub Książki

 
2011-02-25

Nasz Klub ma już rok

Ostatnie lutowe spotkanie miało wyjątkowy charakter, ponieważ obchodziliśmy pierwszą rocznicę jego istnienia. Mówiliśmy o książkach, które też są wyjątkowe: R. Masona "Rozświetlone pokoje" i S. Dziwisza "Świadectwo". W imieniu klubowiczów zachęcamy do lektury.

Richard Mason "Rozświetlone pokoje".
Subtelna powieść psychologiczno-obyczajowa o miłości, odpowiedzialności za najbliższych i odchodzeniu. Eloise, bizneswoman w średnim wieku, umieszcza swą sędziwą matkę Joan w domu opieki. Najpierw zabiera ją jeszcze w podróż do RPA, gdzie Joan dorastała. Odnaleziony tam pamiętnik rodzinny sprzed stu lat daje początek zaskakującym zdarzeniom, które starsza pani próbuje rozwikłać po powrocie do zakładu. Jej zachowanie, zdaniem otoczenia, wskazuje na początki demencji. Czy rzeczywiście wpadła na jakiś trop, czy też wszystko sobie wyobraża? W powieści na plan pierwszy wysuwają się portrety dwóch kobiet: matki- marzycielki i niegdyś pianistki- oraz pragmatycznej córki, nieoszczędzanych przez życie. Joan chce już tylko zrozumieć, co kiedyś się wydarzyło. Eloise wciąż walczy o miłość i szczęście. Ponadto czytelnik ma okazję dowiedzieć się czegoś interesującego na temat szerzej nieznanych wydarzeń historycznych w RPA sprzed ponad wieku. Zagłębiając się w lekturze uważny czytelnik odbywa także podróż do świata naukowców poszukujących związków chemicznych twardszych niż diament. Mason nie mówi nam, jak powinniśmy żyć, jak odnosić się do siebie, jak nawiązywać relacje z innymi ludźmi. Bo w tej historii liczy się wyłącznie pełna emocji opowieść.

Stanisław Dziwisz "Świadectwo".
"Świadectwo" to swoisty dialog dwóch osób. Osób, które miały zaszczyt być przy Janie Pawle II. Jak Go wspominają? Za co cenią? Jakie wydarzenia szczególnie zapadły w ich pamięci? To tylko wybrane pytania, na które autorzy starają się znaleźć odpowiedzi. Wspomnienia Stanisława Dziwisza zebrał włoski watykanista polskiego pochodzenia Gian Franco Svidercoschi. Słowami kardynała opowiadana jest historia Jana Pawła II, podkreślająca jego postawę wobec takich wydarzeń jak upadek muru berlińskiego czy atak na World Trade Center. Dowiadujemy się także wiele na temat papieskiej codzienności: podróży, modlitw czy chorób. W książce znajdziemy wspomnienia, dotyczące m.in. zamachu na Jana Pawła II, pobytu papieża w klinice Gemelli oraz sieci podsłuchów, jaką Karol Wojtyła był otoczony w Krakowie, czego jako przyszły papież był świadom. Warto wczytać się w słowa, które przenoszą nas w miejsca i sytuacje z przeszłości, sprawiając, że czujemy się tak, jakbyśmy sami w nich uczestniczyli. Pontyfikat wielkiego papieża opowiedziany z punktu widzenia jego wieloletniego osobistego sekretarza, a jednocześnie przyjaciela nadaje nową wartość naszemu spojrzeniu na Jana Pawła II. Uwidacznia się w ten sposób niesamowite zaangażowanie Karola Wojtyły w propagowanie godności człowieka. Wszyscy ludzie, niezależnie od koloru skóry czy przekonań, są dziećmi Bożymi. To jedno z najważniejszych przesłań "Świadectwa", a jednocześnie motto, jakim my pokolenie JP II powinniśmy zawsze się kierować.

Na następne spotkanie zapraszamy 17 marca 2011r.

MBP Proszowice

Nasz Klub ma już rok - galeria

 
Nasz Klub ma już rok
 
Nasz Klub ma już rok
 
 
KATALOG ON-LINE PiMBP PROSZOWICE
Miejska Biblioteka Publiczna w Proszowicach
ul. Rynek 16 32-100 Proszowice woj. małopolskie
tel.: 12 386-02-00 fax: 12 386-02-00 email: mbpproszowice@o2.pl
mbpproszowice@gmail.com
projekt i hosting: INTERmedi@  |  zarządzane przez: CMS - FSI
Poprawny HTML 4.01 Transitional Poprawny arkusz CSS Poprawne kodowanie UTF-8