Podobnie jak w poprzednim roku tuż po zakończeniu nauki grupa nauczycieli oraz pracowników MBP i UG z Proszowic wyruszyła do Grecji w ramach realizacji programu Erasmus +.
Nasza gmina od dwóch lat realizuje projekt pt „e-plat – Forming Education” i zgodnie z założeniami projektu odwiedziliśmy naszego partnera - miasto Karditsa w rejonie Tessalia w Środkowej Grecji w celu wymiany doświadczeń i pracy nad materiałami zamieszczanymi na platformie edukacyjnej.
Podróż, którą odbyliśmy autokarem, trwała 2 dni z postojem na odpoczynek w miejscowości Neum. Ze względu na trudna sytuację międzynarodową w tej części Europy, doradzono nam, by pojechać trochę dłuższą, lecz bezpieczniejszą drogą przez BiH oraz Czarnogórę. Korzystając z postoju zwiedziliśmy malowniczą miejscowość Neum położoną nad Adriatykiem.
27 czerwca odbyło się pierwsze spotkanie delegacji polskiej i greckiej w ramach realizacji zadań szkoleniowych. Uczestniczyliśmy w seminarium na temat „Zmiany oświatowe w polskim i greckim systemie nauczania – wyzwania współczesnej edukacji”. Problemem, któremu poświęciliśmy najwięcej czasu podczas dyskusji, było to, jak we współczesnym „obrazkowym” świecie zachęcić dzieci i młodzież do nauki korzystając z nowoczesnych form przekazu, jak komputer, tablet czy komórka.
Po seminarium odbyły się warsztaty w grupach tematycznych: humanistycznej, matematyczno – informatycznej oraz językowej. Jednocześnie grupa uczestników projektu zajmująca się sprawami administracyjno – finansowymi miała odrębne spotkanie związane z zarządzaniem projektem. Po zakończeniu części szkoleniowej udaliśmy się na wspólny obiad do pobliskiej tradycyjnej tawerny greckiej.
Kolejny dzień to wspólna konferencja poświęcona analizie zadań zamieszczanych na platformie edukacyjnej – polskiej i greckiej. Przećwiczyliśmy niektóre przykładowe zadania z zakresu matematyki, przyrody, a przede wszystkim języka angielskiego, który funkcjonuje w zakresach szkoły podstawowej, gimnazjum oraz szkoły zawodowej. Były to szczegółowe zajęcia składające się z części prezentacyjnej i z warsztatów. Następnie, wspólnie z greckimi partnerami, pojechaliśmy do pięknie usytuowanego amfiteatru nad jeziorem, gdzie strona polska i grecka wystawiły kilkuminutowe przedstawienia oparte na greckich tragediach.
Grecka tragedia w wykonaniu polskich i greckich nauczycieli |
29 czerwca rozpoczął się od wizyty w szkole muzycznej w Karditsa, która jest szkołą partnerską w projekcie. Prócz zwiedzania szkoły i zapoznania się z ofertą edukacyjną, mieliśmy też okazję wysłuchać koncertu młodych mistrzów.
Wizyta w szkole muzycznej |
Po wizycie wzięliśmy udział w seminarium dotyczącym upowszechniania produktów projektu, które było prowadzone przez stronę polską. W seminarium, a zwłaszcza w części warsztatowej, wykorzystaliśmy materiały i pomysły z seminarium przeprowadzonego przez FRSE w Warszawie dla beneficjentów programu Erasmus+, w którym uczestniczyliśmy w tym roku.
Warsztaty dla nauczycieli |
Po zakończeniu części oficjalnej nasi greccy gospodarze zorganizowali wizytę kulturową do pobliskich klasztorów Meteora, a następnie tradycyjny grecki wieczór z tańca mi i śpiewami z regionu Tessalii.
Zwiedzamy klasztory w Meteora |
30 czerwca rozpoczęliśmy od szkolenia umiejętności informatycznych podczas udziału w seminarium dotyczącym tworzenia webinariów. Ta nowoczesna forma przekazu zyskuje na popularności i warto ją wykorzystać w edukacji. Tworzenie webinariów dla konkretnego grona osób nie jest trudne, lecz wymaga odpowiedniego sprzętu i znajomości stron internetowych ofiarujących darmowe oprogramowanie do tworzenia własnych, nieskomplikowanych przekazów. Po odbytych porannych warsztatach wyjechaliśmy na wycieczkę kulturową do Delf i Termopil. W trakcie zwiedzania, nakręcaliśmy własny materiał filmowy, który będzie wykorzystany do tworzenia innego założenia programu naszego projektu – wirtualnych spacerów po ciekawych miejscach, będących dziedzictwem kulturowym.
Zwiedzamy Termopile i Delfy |
Ostatni, piąty dzień naszego pobytu w miejscowości Karditsa, to konferencja dotycząca procedury zdobywania potwierdzenia umiejętności zawodowych Europass oraz tworzenie dokumentów potwierdzających pobyt i proces szkoleniowy. Omówiliśmy też program działań na najbliższe miesiące oraz program szkoleniowy grupy greckiej, która odwiedzi nas pod koniec wakacji w Proszowicach. Ostatnią częścią oficjalnej wizyty było spotkanie z władzami edukacyjnymi okręgu Karditsa oraz wspólny obiad w tradycyjnej górskiej tawernie w niedalekim regionie Epir w miejscowości Metsovo.
Warsztaty i seminaria Europass |
Pobyt w malowniczym regionie Tessali i Epiru dostarczył nam wielu wrażeń i inspirujących doświadczeń zawodowych. Rewizyta ma odbyć się pod koniec sierpnia.
Zespół Erasmus +