Ostrów, 8-08-2013 r. Uczestnicy Letniej Akademii Twórczości ( dla przypomnienia – LAT to zajęcia w Bibliotece Publicznej w Ostrowie organizowane dla dzieci podczas wakacji od 2010 roku) przez kilka dni niemalże jak uczniowie akademii platońskiej na kierunku nauk przyrodniczych poznawali pszczeli świat, zastanawiali się, dlaczego tak naprawdę trzeba się nim interesować i co można dla niego zrobić ?
Dlaczego zainteresowaliśmy się pszczelim światem?
Biblioteka jako placówka kultury ukierunkowana także na działalność edukacyjną zgłosiła chęć uczestnictwa w akcji"Z Kujawskim Pomagamy Pszczołom’’, której celem jest zmiana postaw społeczeństwa i promocja pozytywnych działań związanych z ochroną przyrody, w szczególności ochrony pszczół, których znaczenie dla człowieka i środowiska jest kluczowe.
A potem już mobilna grupa dzieci z wielką ochotą przystąpiła do Akademii Przyjaciół Pszczół, aby poprzez różne, kreatywne formy pracy: zabawy tematyczne, zajęcia plastyczne, warsztaty, mini-wykłady, spacery edukacyjne po okolicy - w oparciu o zestaw 5 scenariuszy przygotowanych przez ekspertów i dydaktyków zgłębiać wiedzę o naszych" przyjaciółkach - pszczółkach’’. Dużą atrakcją dla uczestników były wycieczki po okolicy i obserwowanie pracy pszczół szczególnie w ogrodach pełnych kwiatów i ziół, gdzie można było także chwilę odpocząć w cieniu owocowych drzew oraz delektować się zapachem różnobarwnych roślin i zajadać się smacznymi miodowymi ciastkami.
Na jednym ze spotkań młodzi obserwatorzy przyrody słuchali z przyjemnością i zainteresowaniem opowieści zaproszonego gościa, prawdziwego pszczelarza p. Włodzimierza Kowalskiego, który wszystkie niemal tajemnice pszczelego świata doskonale zna, bowiem posiada fachową i praktyczną wiedzę wynikającą z obserwacji i doświadczenia. W tych opowieściach znalazła się nawet opowieść o Guciu. Gucio znany jest dzieciom z dobranocek. Przedstawiony jako truteń zmobilizował słuchaczy do myślenia nad tym, czy warto w życiu prowadzić pasożytniczy tryb życia. Tak więc uczestnicy spotkania w atrakcyjny sposób poszerzali zasób wiedzy o pszczelim społeczeństwie wysłuchując wykładu gościa, mając też możliwość zobaczenia pszczelego domku czy poznania niezbędnych akcesoriów pszczelarza. Słodką chwilą dla wszystkich było smakowanie przepysznego miodu z pasieki zaproszonego gościa.
Kiedy poznaliśmy pożyteczny pszczeli świat, gdy już wiemy, że należy go chronić, My adepci Akademii Przyjaciół Pszczół apelujemy o zapoznanie się oraz o realizowanie z Nami Zasad Przyjaciół Pszczół przez cały rok.
Zasady Przyjaciół Pszczół (www.pomagamypszczolom.pl/akademie):
- Wiosną nie wypalam traw i nie spalam suchych łodyg i kwiatów zeszłorocznych roślin
- Uprawiam tylko takie rośliny, które nie znajdują się na liście gatunków inwazyjnych
- Pozostawiam w ogrodzie „półdziki” zakątek
- Stosuję naturalne nawozy i środki ochrony roślin
- Zwiększam szanse pszczołowatych na wychowanie potomstwa poprzez budowę sztucznych gniazd
Akademia Przyjaciół Pszczół w Bibliotece nadal będzie trwać. Będziemy tworzyć"pszczele miasteczko’’, w którym, jak myślimy, znajdą schronienie dziko żyjące pszczoły. Przeprowadzimy akcję rozdawania ulotek - "Zasady Przyjaciół Pszczół’’ oraz opracujemy program działania na Wielki Dzień Pszczół…ale to już na następny rok.
Miejska Biblioteka Publiczna w Proszowicach ul. Rynek 16 32-100 Proszowice woj. małopolskie tel.: 12 386-02-00 fax: 12 386-02-00 email: mbpproszowice@o2.pl mbpproszowice@gmail.com |
projekt i hosting: INTERmedi@ | zarządzane przez: CMS - FSI
|