Tematem pt. "Sabaty czarownic na Łysej Górze i o tym jak diabeł maczał palce w powstaniu gołoborza" Biblioteka Publiczna w Ostrowie rozpoczęła czytelniczy cykl - "Spotkania z legendą polską". Zapoczątkowane wydarzenie jest owocem uczestnictwa Biblioteki w warsztatach pt. "W świecie regionalnych opowieści, legend i podań", a jednocześnie w projekcie "Opowieści, legendy, podania" realizowanym przez Fundację Edukacji Międzykulturowej. Upowszechnianie kultury i tradycji polskiej jako główny cel wymienionego projektu Fundacji będzie także służyć naszym wydarzeniom w Bibliotece związanych z polskimi legendami.
Teraz wypracowane przez uczestniczki szkolenia w Warszawie scenariusze są inspiracją do ciekawych zajęć z dziećmi w Bibliotece.
Grupa najmłodszej społeczności czytelniczej w atmosferze nieco magicznej przy zapalonym kaganku i otoczeniu latających czarownic na miotle poznawała legendę związaną z bliskim nam regionem Gór Świętokrzyskich. Magiczny kamień nasycony ciepłem rąk dodał uczestnikom zabawy dobrej, pozytywnej energii do rozmowy o symbolice kamienia. Przy pomocy słowników języka polskiego objaśnialiśmy dużo znanych porzekadeł: serce z kamienia, kamienna twarz, na kamieniu urodzony i wiele jeszcze innych. Przy pomocy mapy i strony w Internecie dzieci zapoznały się z położeniem Gór Świętokrzyskich oraz przyswoiły sobie termin - gołoborze. Po wysłuchaniu legendy "O sabatach czarownic i powstaniu gołoborza" mówiącej o historii Łysej Góry, Góry Świętego Krzyża, Góry Klonówki, Jaskini Piekło i Diabelskiego Kamienia, uczestniczki z wielka pasją oddały się artystycznej pracy. Pomalowane kamyki już jako talizmany będą przynosić szczęście i chronić przed różnymi kłopotami. Warto więc wierzyć w magiczną moc kamienia - jak powiedziały dzieci.
Legendy i podania to opowieści, których prostota i cudowność wyjaśniania znanych wydarzeń zaspakajają ciekawość dzieci oraz pozwalają kształtować poczucie tożsamości regionalnej. Są nośnikiem wiedzy o historii i tradycji własnego regionu, a jednocześnie kraju.
Następne spotkanie z legendą przybliży uczestnikom historię naszego regionu opowiedzianą w równie atrakcyjny sposób.
Miejska Biblioteka Publiczna w Proszowicach ul. Rynek 16 32-100 Proszowice woj. małopolskie tel.: 12 386-02-00 fax: 12 386-02-00 email: mbpproszowice@o2.pl mbpproszowice@gmail.com |
projekt i hosting: INTERmedi@ | zarządzane przez: CMS - FSI
|