Szybko i rzetelnie dostarczona informacja stała się dla ludzi XXI wieku równie wartościowa jak cenne są dla gospodarki zasoby naturalne.
I należy w tym miejscu głośno i wyraźnie powiedzieć, że szczególne miejsce w procesie pozyskiwania źródeł dostępu do wiedzy i informacji zajmują współczesne biblioteki, których sens istnienia od zarania wieków pozostał niezmienny i jest stale aktualny.
Zawiera się on w sformułowaniu, iż podstawowym zadaniem biblioteki jest gromadzenie, opracowywanie i udostępnianie źródeł wiedzy i informacji.
A ponieważ rozwój współczesnych technologii spowodował powstanie nowych nośników informacji, współczesne biblioteki przekształciły się w miejsca, gdzie można z owych nośników swobodnie korzystać.
Obok tradycyjnych drukowanych publikacji pojawiły się w bibliotekach multimedia.
Do dyspozycji użytkowników bibliotek są komputery z dostępem do Internetu, skanery, faksy, drukarki i kserokopiarki. Są to narzędzia, które pozwalają nam- bibliotekarzom szybciej, taniej i skuteczniej udostępniać poszukiwane źródła. Narzędzia, które pozwalają nam jak dotychczas pełnić rolę przewodników po skomplikowanym labiryncie bez danych zarówno tradycyjnych jak i elektronicznych.
Większość bibliotekarzy pracujących w bibliotekach publicznych Powiatu Proszowickiego uczestniczyła w tym roku w warsztatach i szkoleniach, służących pozyskaniu praktycznej wiedzy i umiejętności z zakresu korzystania z technologii informacyjno- komunikacyjnych (ICT), rozpoznanie potrzeb lokalnej społeczności w zakresie dostępu do informacji, wiedzy i kultury, skutecznego promowania działalności bibliotecznej czy wreszcie inicjowania partnerstwa na rzecz rozwoju najbliższego otoczenia.
W poniedziałek 4 października 2010r. w godz. 10:00-15:30 spotkaliśmy się w bibliotekarskim gronie na warsztatach zorganizowanych przez Powiatową i Miejską Bibliotekę Publiczną w Proszowicach. W programie znalazły się między innymi: prezentacja Planów Rozwoju Bibliotek na lata 2010-2013 ze szczególnym podkreśleniem misji poszczególnych placówek oraz zadań służących realizacji przyjętych celów strategicznych. Zasadniczą część spotkania wypełniła grupowa praca nad wnioskami grantowymi, które mogą ułatwić pozyskanie dodatkowych środków finansowych na realizację zaplanowanych zadań. W warsztatach uczestniczyło 17 bibliotekarzy (czytaj: bibliotekarek;-) ). Gościem i moderatorem spotkania była p. Agnieszka Poliwka-Jeż animator Programu Rozwoju Bibliotek.
Miejska Biblioteka Publiczna w Proszowicach ul. Rynek 16 32-100 Proszowice woj. małopolskie tel.: 12 386-02-00 fax: 12 386-02-00 email: mbpproszowice@o2.pl mbpproszowice@gmail.com |
projekt i hosting: INTERmedi@ | zarządzane przez: CMS - FSI
|