Za nami Tydzień Edukacji Globalnej (16-22 XI) oraz wydarzenie „Mój dzień w świecie globalnych współzależności” zorganizowane przez Bibliotekę Publiczną w Ostrowie przy współpracy z Gminną Biblioteką Publiczną w Radziemicach.
Zamierzeniem projektu, przeprowadzonego w formie spotkania warsztatowego, było kształtowanie wśród dzieci świadomości o globalnym świecie i jego współzależnościach oraz stymulowanie do podejmowania w życiu codziennym świadomych decyzji o znaczeniu osobistym i prospołecznym.
Bohaterami zajęć byli uczniowie szóstej klasy z Zespołu Szkół w Radziemicach, którzy zmagając się w kilkugodzinnym maratonie edukacyjnym dowiedli, że są otwarci na poszerzanie wiedzy o globalnym świecie, skłonni do jej praktycznego wykorzystania oraz podejmowania świadomych decyzji. Głównym elementem zajęć była planszowa gra edukacyjna, której fabuła odnosiła się do przedstawienia przeciętnego dnia ucznia w kontekście globalnym. Gra wprowadziła uczestników w obszar zjawisk i problemów występujących na świecie, min. przyczyn braku dostępu do wody pitnej na poszczególnych kontynentach, oszczędzania energii i dbania o zasoby energetyczne Ziemi, odpowiedzialnych zakupów i ich wpływu na kierunek działań firm producenckich czy ochronę środowiska. Za pomocą ćwiczenia dotyczącego produkcji dżinsów uczniowie mogli przekonać się o tym, jak skomplikowany jest zarówno długi łańcuch produkcji jak i dystrybucji ubrań, a przez to zobrazować sobie podłoże różnic występujących między globalnym Południem a globalną Północą. Swoją wrażliwość i chęć zaangażowania – jak można się włączyć w działania wspierające na rzecz ochrony Ziemi i jej mieszkańców uczniowie pokazali rysując plakaty pod ogólnym hasłem „Wiem i już działam – dla Ziemi i jej mieszkańców”.
Mając na uwadze zainspirowanie uczestników warsztatu aspektami globalnego świata, jego współzależnościami, dalszym poszukiwaniem wiedzy na ten temat miło mi było przekazać na ręce dyrektora Zespołu Szkół w Radziemicach zakupione dla biblioteki szkolnej wydawnictwa oraz kilka komiksów edukacyjnych wydanych w ramach projektów Fundacji Kultury Chrześcijańskiej Znak. Miło mi też, że otwartość i zapewnienie dyrektorów wymienionych placówek na organizacje zajęć z edukacji globalnej będzie dawało możliwość w dalszej perspektywie wspólnego wypracowywania kompetencji u uczniów rozwijających umiejętności i wpływających na kształtowanie świadomych i aktywnych obywateli.
Realizacja wydarzenia w Tygodniu Edukacji Globalnej jest efektem uczestnictwa bibliotekarza w cyklu warsztatów i szkoleń prowadzonych przez znakomity zespół edukatorów z Fundacji Znak z udziałem specjalistów i ekspertów.
Projekt pt. ''Mój dzień w świecie globalnych współzależności'' jest finansowany przez Fundację Znak w ramach projektu pt. ''Globalnie – Lokalnie – Aktywnie. Wsparcie rozwoju pozaformalnej edukacji globalnej w bibliotekach publicznych'' współfinansowanym ze środków programu polskiej współpracy rozwojowej Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP w roku 2015.
Miejska Biblioteka Publiczna w Proszowicach ul. Rynek 16 32-100 Proszowice woj. małopolskie tel.: 12 386-02-00 fax: 12 386-02-00 email: mbpproszowice@o2.pl mbpproszowice@gmail.com |
projekt i hosting: INTERmedi@ | zarządzane przez: CMS - FSI
|