,,Ambitna, oparta na autentycznej relacji próba opowiedzenia dzieciom o wojnie widzianej oczyma dorastającego chłopca. Tak jak to u chłopców bywa, straszną i okrutną wojnę bohater zapamiętał jako bardzo trudną i czasem niezrozumiałą, ale zadziwiającą przygodę. Czytając z dziećmi tą książkę, nie bójmy się wejść w rolę dorosłego narratora, który pokaże także tragiczne i szalone oblicze wojny’’ – tak rekomenduje książkę Zaklęcie na,,W’’ autorstwa Michała Rusinka znany psycholog Wojciech Eichelberger. Utwór został wydany pod Patronatem Honorowym Rzecznika Praw Dziecka, przez Wydawnictwo Literatura w koedycji z Muzeum Powstania Warszawskiego. Ta trzecia z serii ‘’wojennych’’ opowieści oparta na wspomnieniach Włodzimierza Dusiewicza należy do literatury faktu dla najmłodszych dzieci.
Chociaż utwór napisany jest prostym, potocznym językiem młodzi klubowicze Biblioteki Publicznej w Ostrowie starali się zrozumieć metaforyczny przekaz utworu i odczytać symbole: Czarny i Biały Pan, Zaklęcie na ‘’W’’, Dobro i Zło, Szary i Kolorowy Świat. Rodzące się pytania przy omawianiu lektury: A W kiedy była wojna?; Co to były Szare Szeregi?; Dlaczego ludzie w czasie wojny wykonywali tajne zadania?; Z kim Polska toczyła wojnę? – to tylko część pytań zadawanych przez uczestników literackiej dysputy, na które wspólnie szukaliśmy odpowiedzi. Przy pomocy aktywnych form pracy dzieci mogły lepiej zrozumieć opowieść osadzoną w realiach czasu II wojny światowej, jak również mechanizm wojny i istotę zła.
Jaki wyciągnęliśmy wniosek z omawianego utworu? – to, że książka - Zaklęcie na,,W’’ pokazuje, że historia nie jest martwym przedstawieniem faktów i dat, ale żywą materią składająca się z losów ludzi, m.in. takich jak główny bohater utworu – mały Włodek, dla którego zaklęcie na ‘’W’’ sprawiło, że wraz z nastaniem wojny z jego świata dzieciństwa znikają kolory i staje się on na bardzo długi czas tylko czarno – biały. Dlatego ważne jest, aby z historii wyciągać wnioski, szukać uniwersalnych prawd i wartości służących rozwijaniu i budowaniu człowieczeństwa.
Miejska Biblioteka Publiczna w Proszowicach ul. Rynek 16 32-100 Proszowice woj. małopolskie tel.: 12 386-02-00 fax: 12 386-02-00 email: mbpproszowice@o2.pl mbpproszowice@gmail.com |
projekt i hosting: INTERmedi@ | zarządzane przez: CMS - FSI
|