Bibliotekarze powiatu proszowickiego kończą ponad roczny cykl szkoleń zaoferowanych przez Fundację Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego, realizującą ogólnopolski Program Rozwoju Bibliotek. System szkoleniowy został opracowany tak, aby w znaczący sposób podnieść kompetencje i umiejętności bibliotekarzy, by mogli oni w naturalny sposób aktywnie odpowiadać na zmieniające się potrzeby mieszkańców i nadawać bibliotekom, w których pracują kształt nowoczesnych instytucji.
Braliśmy udział w trzech typach szkoleń:
- szkoleniach podstawowych w czasie których nauczyliśmy się nowych metod pracy w środowisku lokalnym oraz zrozumieliśmy potrzebę wprowadzenia zmian w bibliotekach. Efektem wymiernym szkoleń (w sumie było to pięć trzydniowych w yjazdów) stał się, stworzony przez nas Plan Rozwoju Biblioteki w Proszowicach na lata 2010-2013 oraz świadomość jak go realizować.
- w szkoleniach specjalistycznych, związanych z poszerzeniem wiedzy bibliotekarzy w ośmiu obszarach tematycznych dotyczących działalności bibliotek. Zgodnie ze swoimi zainteresowaniami i predyspozycjami każdy z bibliotekarzy wziął udział w wybranym module, którego tajniki zgłębiał na trzydniowych warsztatach.
Wybieraliśmy z następujących zakresów:
- biblioteka jako miejsce promocji kultury (3 osoby),
- biblioteka- miejsce dla młodych (2 osoby),
- biblioteka jako miejsce bez barier- usługi dla seniorów i osób niepełnosprawnych (1 osoba),
- biblioteka- przestrzeń dla mieszkańców z inicjatywą(1 osoba),
- wiedza na wyciągnięcie ręki, czyli łatwy dostęp do zbiorów bibliotecznych (2 osoby),
- multimedia i nowoczesna komunikacja (1 osoba),
- biblioteka jako miejsce dla obywateli, czyli e-administracja (2 osoby),
- informacje lokalne- jak je zbierać i upowszechniać (2 osoby).
- oraz w szkoleniach na komputerach realizowanych na zasadzie pięciu jednodniowych warsztatów na przestrzeni od września 2010 roku do lutego 2011 roku. W szkoleniach komputerowych brali udział bibliotekarze ze wszystkich trzech filii oraz instruktor powiatowy.
Staraliśmy się maksymalnie wykorzystać zaoferowany nam dostęp do nowej wiedzy, aby rozwinąć swoje kompetencje i umiejętności, co mamy nadzieję, przełoży się na poprawę jakości naszej pracy w Bibliotece.