26 marca uczniowie klasy II i III B Szkoły Podstawowej w Kościelcu odwiedzili Bibliotekę Publiczną, by wziąć udział w zajęciach inspirowanych książką Zofii Staneckiej opowiadającej o początkach państwa polskiego i życiu ludzi w tamtych czasach.
Po głośnej lekturze tekstu W kraju Polan. O dawnej Polsce, uzupełnionej pokazem znajdujących się w niej ilustracji, uczniowie mieli za zadanie wyjaśnić niezrozumiałe słowa pojawiające się w czytanym teksie np., fosa, palisada, zagon, gród, klepisko, amulet, podpłomyk. W tym celu otrzymali rysunki obrazujące te pojęcia i odpowiednie do nich podpisy. Zadaniem uczniów było dopasowanie podpisu do rysunku i wyjaśnienie własnymi słowami znaczenia danego terminu.
Następnie uczniowie oglądali ilustracje przedstawiające życie w grodzie, które były uzupełnianie informacjami bibliotekarza. Dowiedzieli się, jak zbudowany jest gród i kto w nim mieszkał, kto był pierwszym władcą Polski i co było pierwszą stolicą naszego kraju, jak wyglądali wojowie, z czego budowano dawniej świątynie i domy, jak wyglądało wnętrze wiejskiej chaty jak się dawniej ubierano, co uprawiano i hodowano, a także jakie zajęcia były popularne w średniowieczu.
Po sporej dawce informacji o naszej przeszłości, dzieci miały okazję skorzystać z aplikacji na tablety Gniezno 3D. Dzięki niej i książce Tysiąc lat temu w Gnieźnie, wyposażonej w specjalne znaczniki do powyższej aplikacji, mogły zobaczyć przestrzenny model Grodu i obejrzeć jego wybrane elementy w szczegółach: wyposażenie chaty średniowiecznej, konstrukcję wałów grodu, wnętrze katedry i wiele innych. Ta aplikacja bardzo się spodobała uczniom, gdyż mogli zobaczyć budowle z innej perspektywy.
Kolejnym zadaniem uczniów było stworzenie osi czasu Wczoraj Dziś Jutro i umieszczanie na niej w odpowiednich miejscach wydarzeń z naszej przeszłości i bliższej przyszłości. Wśród tych informacji znalazły się: podobizna Mieszka I wraz z datą Chrztu Polski, kartka z aktualną data – 26.03.2018 i data Jutro-grudzień 2018. Były to główne trzy wyznaczniki osi czasu. Po ich umieszczeniu, uczniowie uzupełniali oś pozostałymi wydarzeniami im bliskimi, które już się wydarzyły i które dopiero nadejdą. A były to: Ferie zimowe 2018, Wakacje, Pierwsza Komunia Święta oraz urodziny uczniów.
Na koniec zajęć dzieci miały czas na zabawę z wykorzystaniem tabletów – wypełniły go pożytecznie, bo ćwiczyły pamięć i spostrzegawczość grając w ulubione gry.
Miejska Biblioteka Publiczna w Proszowicach ul. Rynek 16 32-100 Proszowice woj. małopolskie tel.: 12 386-02-00 fax: 12 386-02-00 email: mbpproszowice@o2.pl mbpproszowice@gmail.com |
projekt i hosting: INTERmedi@ | zarządzane przez: CMS - FSI
|